|     |  ورود به سايت |
چهارشنبه 09 مهر 1399
مجید خلیلی تهرانی

آقای مجید خلیلی تهرانی بنیانگذار و مؤسس شهرک گلخانه ای آوه و همینطور مدیرعامل شرکت کهن دشت آوه از اوان جوانی، تولید در عرصه کشاورزی را به عنوان زمینه اصلی فعالیت خویش قرار داده و طی بیش از 4 دهه تلاش در این مسیر و با بهره گیری از تجارب ارزنده و توجه خاص به روش های نوین کشاورزی صنعتی و شناخت جامع فاکتورها و استعدادهای منطقه، بزرگترین شهرک گلخانه ای در خاورمیانه را تأسیس و مدیریت می نماید.

ایشان طی سالها فعالیت در حوزه کشاورزی و با وارد کردن ادوات، ماشین آلات و تکنولوژی در این عرصه و کنار گذاشتن روش های سنتی، بارها نائل به دریافت عنوان کشاورز نمونه در استان و کشور شده اند. ایده تأسیس شهرک گلخانه ای نیز در نتیجه همین تفکر شکل گرفت و پس از طی مراحل مطالعات اولیه و تدوین اسناد استراتژیک و بالادستی، آقای خلیلی تهرانی با تأمین منابع اولیه، فرآیند احداث شهرک را آغاز نمودند.

توجه به افزایش سطح بازدهی آب و کاهش اتلاف در این منبع حیات بخش که متأسفانه در کشاورزی سنتی بخش اعظم آن به هدر می رود و همینطور استفاده مؤثر از واحد سطح در تولید و به خصوص شناخت اقلیم منطقه و ارزیابی مطابقت آن با روش تولید در گلخانه از جمله مهمترین عواملی بود که انگیزه لازم را جهت پرورش ایده شهرک گلخانه ای ایجاد می کرد.

آقای مجید خلیلی تهرانی در خانواده فقاهت و اجتهاد و در سال 1329 متولد شدند. پدر بزرگ ایشان حضرت آیت الله حاج میرزا حسین مجتهد تهرانی به عنوان قطب مراجع ثلاث در کنار حضرات آیات محمدکاظم خراسانی و عبدالله مازندرانی نقش کلیدی در به ثمر رسیدن انقلاب مشروطه داشتند و اولین شخصی از مراجع بودند که فرمان مشروطه را امضاء نمودند. ایشان پس از حضرت آیت الله میرزای شیرازی که فتوای تحریم توتون و تنباکو را صادر نمودند، زعامت شیعه را برعهده داشتند.( زندگی نامه حضرت آیت الله مجتهد تهرانی )

پدر ایشان حجت الاسلام حاج شیخ مهدی خلیلی تهرانی فرزند دوم حضرت آیت الله مجتهد تهرانی سالها امام جماعت مسجد بازار آهنگران تهران بودند.

هم اکنون آقای مجید خلیلی تهرانی با برنامه ریزی مسیر توسعه شهرک گلخانه ای آوه ضمن گسترش واحدهای گلخانه ای، با هدف افزایش ارزش افزوده در تولید، اقدام به اختصاص فضای مناسب برای احداث واحدهای فرآوری محصولات گلخانه ای نمودند و به دلیل وجود آثار و ابنیه تاریخی در روستای آوه به سبب قدمت چند هزار ساله آن و همینطور ویژگی های منحصر به فرد اقلیمی، تأسیس مجتمع رفاهی و گردشگری در کنار فاز دوم شهرک را که شامل دریاچه مصنوعی نیز می شود در دستور کار قرار دادند.