|     |  ورود به سايت |
چهارشنبه 09 مهر 1399
شهرک گلخانه ای آوه

 

 

 

 

موقعیت جغرافیایی : واقع در جنوب شهر ساوه به مساحت 400 هکتار پیش بینی شده است.
نزدیکی به بازار مصرف : این شهرک در فاصله 90 کیلومتری فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)،125 کیلومتری میدان بزرگ میوه و تره بار تهران،35 کیلومتری شهر قم،120 کیلومتری پایانه گل اراک و 35 کیلومتری منطقه آزاد اقتصادی سلفچگان،22 کیلومتری شهر ساوه و 25 کیلومتری شهرصنعتی کاوه واقع شده است که از بهترین موقعیت ترابری از طریق بزرگراه برخوردار است. در نتیجه به لحاظ وسعت،منابع و زیرساختهای و همینطور دسترسی به مرکاز عرضه،این طرح ویژگی های یک طرح ملی را داراست.
   

 

 

 

 

 

 در این طرح قطعات به صورت واحدهای 5000 متر مربعی و به تعداد 600 واحد پیش بینی شده است که هم اکنون عملیات واگذاری کلیه قطعات فاز اول در سطح 92 هکتار و به تعداد 150 واحد تولیدی به پایان رسیده و بیش از یکصد و بیست واحد از این فاز وارد مرحله بهره برداری شده است.
نظر به فاصله 75 دقیقه ای با کلان شهر تهران تا کنون سرمایه گذاران بسیاری جذب این پروژه شده و به علاوه با توجه به وسعت طرح سایر کشورها به خصوص کشور های حوزه خلیج فارس و کشورهای مطرح در کشت گلخانه ای مثل اسپانیا تمایل خود را برای سرمایه گذاری در طرح اعلام کرده اند.

 
 

 منابع آبی : دارای دبی 195 لیتر در ثانیه منبع آبی استحصالی از 5 حلقه چاه عمیق مجاز از وزارت نیرو
 امکانات زیر بنایی : در مجاورت شبکه های اصلی گاز،برق و بزرگراههای سراسری

نور: به لحاظ مجاورت پروژه با منطقه کویر مرکزی، این منطقه از نور بسیار بالای کویر و حتی مهتاب پرنور برخوردار است در حالیکه به علت مجاورت به بلندی های ییلاق منطقه خلجستان و کوه پایه های آن از گرما و سرمای سوزنده کویر دور است و آب و هوایی معدل دارد.
 آب با کیفیت عالی : آب شهرک با EC=1100 و عاری بودن از مواد سمی مانند کلر،بیکربنات سدیم محلول در آب و دارا بودن مواد مفید مانند کلسیم، منگنز و منیزیم از کارایی مطلوبی برخوردار است .
 خاک هوموسی و حاصلخیز : چون خاک شهرک در منطقه آبرفتی رودخانه می باشد و بازمانده اقلیم جنگلی و خاک 90 ساله کشاورزی است، از نظر راندمان محصولی حتی بالاتر از کشت هیدروپونیک قرار می گیرد.
 سرشکن شدن هزینه های جاری به دلیل مجتمع بودن گلخانه ها.
 نیروی کار مناسب و ارزان بواسطه همجواری با روستای 4000 نفری آوه.
 با توسعه و تکمیل شهرک و تمرکز مدیریت شهرک، تولیدات واحدها در یک محل جمع آوری و به سردخانه عمومی شهرک منتقل و به صورت یکجا بسته بندی می گردد که در نتیجه با کیفیت و کمیت بالا به راحتی می تواند با رویکرد صادرات به بازارهای خارجی عرضه گردد.
 به دلیل امکان احداث ویلا به مساحت 120 متر در دو طبقه در واحدهای شهرک و در هوایی معتدل و مطلوب و با امنیت موجود در شهرک ، خانواده ها به راحتی می توانند در کنار فعالیت تولیدی خود، مشکل سکونت و ایاب و ذهاب را مرتفع و از نعمت زندگی در هوای سالم و دامن طبیعت برخوردار باشند.   
طی 2 سال گذشته و با توسعه شهرک و همکاری اعضا ، واحدها توانسته اند با برخورداری از امکانات ویژه و در فضایی امن به توسعه فعالیت تولیدی خود بپردازند.
 هم اکنون 200 نفر از اهالی روستای آوه و سازندگان گلخانه از اصفهان و شهرضا در شهرک به کار و اشتغال مشغولند و سکونت دارند.
 در فاصله 500 متری شهرک، پاسگاه انتظامی و مدارس دخترانه و پسرانه در مقاطع ابتدایی تا دبیرستان و با فاصله 5 کیلومتر، دانشکده علوم کشاورزی واقع شده است.
 6 کیلومتر شبکه اصلی گاز شهرک با لوله 160 میلیمتری 250 پوند فشار گاز نصب گردیده است.
 ساختمان اصلی ایستگاه فشار شکن گاز احداث گردیده و با نصب ایستگاه شبکه گاز شهرک به شبکه گاز کشوری متصل شده است و هم اکنون به تعدادی از واحد ها گاز رسانیو بقیه با نصب گاز سهمیه دولتی تامین گردیده است.
 10 کیلومتر شبکه های اصلی آب رسانی با لوله های 6 و 8 اینچی پلی اتیلن و 6 اتمسفر فشار در شهرک نصب و انشعابات شبکه آبرسانی برای هر واحد به صورت جداگانه تعبیه گردیده است.
 سالن همایش های شهرک به مساحت 400 متر مربع و مرکز مدیریت شهرک در مساحت 260 متر مربع در شرف اتمام است.
 ساختمان مرکز فنی و پژوهشی شهرک در مساحت 100 متر مربع تکمیل گردیده است.
 هم اکنون در فاز اول شهرک 110 واحد راه اندازی شده است و در  فصل زمستان امسال محصولات خارج از فصلشان را به بازار عرضه می کنند.

 این پروژه 3000 فرصت شغلی به صورت مستقیم و 2000 فرصت شغلی به صورت غیر مستقیم را در پی دارد. این تعداد فرصت شغلی بدون در نظر گرفتن کارخانجات صنایع تبدیلی غذایی و مؤسساتی که مایحتاج پروژه اعم از کارتن سازی،لوازم بسته بندی،حمل و نقل،سردخانه و ... را تأمین می کنند برآورد شده است.
در مجاورت این طرح یک شهرک مسکونی با وسعت 24 هکتار در 570 قطعه با سند سربی و کاربری تجاری و مسکونی ( مجوز 4 طبقه) پیش بینی شده است که به مهاجرین ( سرمایه گذاران،متخصصین،کارگران و ... ) امکان تأمین مسکن را خواهد داد که این خود به تنهایی می تواند 2000 فرصت شغلی ایجاد کرده و موجبات جذب سرریز جمعیت کلان شهر های مجاور و جمعیت پراکنده روستاهای اطراف را فراهم کند.
 در این طرح،سردخانه 5000 تنی و مرکز بسته بندی و باسکول و سالن اجتماعات پیش بینی شده است.
 
 

 تأثیرات اجتماعی و اقتصادی طرح : با توجه به دغدغه خانواده ها برای اشتغال جوانان و فرزندانشان و گریز از فضای شلوغ و آلوده کلان شهرها ( به خصوص تهران) این پروژه می تواند پاسخ مناسبی به این نیاز شهروندان کلان شهرها باشد و فضای پاک و سالم کاری را برای جوانان فراهم آورد.
 به خصوص جوانان تحصیل کرده و دانشگاهی که این پروژه به نحو احسن می تواند انتظارات و توقعات ایشان برای داشتن شغل مناسب و درخور را پاسخ داده و با ورود این قشر جوان و پر انرژی و بهره گیری از تکنولوژی و علم روز دنیا و استفاده از متد موفق تولید گلخانه ای،قدم های بزرگی در افزایش سطح تولیدات کشاورزی و بهره برداری از تمام ظرفیت های خدادادی انسانی و طبیعی در کشور برداشت.
 این پروژه در طول 2 سال گذشته و در واحدهایی که به تولید رسیده اند عملاً نشان داده است که حداکثر ظرف مدت 2 سال می تواند کلیه سرمایه گذاری سرمایه گذار را باز پرداخت نماید ( حتی بهای زمین و امور زیربنایی).
 پروژه در مسیر رفع دو معضل بزرگ کشور یعنی اشتغال جوانان دانشگاهی و هدر رفتن آب نقش اساسی ایفا می کند. موضوع اشتغال جوانان و تبعات بیکاری ایشان بر هیچکس پوشیده نیست و کدام خانواده است که این موضوع را به عنوان دغدغه اصلی خود به حساب نیاورد. در مورد منابع آبی نیز همانطور که میدانید حدود 90 درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود که متأسفانه تنها 25 درصد از این آب صرف گیاه و 75 درصد آن هدر می رود.

جستجو برچسب