|     |  ورود به سايت |
چهارشنبه 15 مرداد 1399
DnnForge - NewsArticles
08

تولید گیاهان دارویی رویکرد جدید وزارت جهاد کشاورزی در بهره برداری از مراتع کشور

تولید گیاهان دارویی رویکرد جدید وزارت جهاد کشاورزی در بهره برداری از مراتع کشور

وزیر جهادکشاورزی گفت: ایران دارای دو هزار گونه گیاهان دارویی مرتعی وجود دارد که از این تعداد 123 گونه منحصر به فرد است.

به گزارش ایرنا، محمود حجتی در مراسم افتتاح دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران که در مصلی تهران برگزار شد، افزود: این گونه های دارویی به دلیل رنگ ، بو، طعم و خواصی که دارند می توانند استفاده ها و کاربردهای فراوانی در طب داشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ایران دارای مزیت انحصاری در تولید گیاهان دارویی است و از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی فراهم نمودن بستر تولید مواد خام برای صنعت گیاهان دارویی است.

حجتی گفت: بهره‌برداری از مراتع برای تولید و زارعت گیاهان دارویی به عنوان شیوه‌ای جدید و اقتصادی در نظام بهره‌برداری مراتع از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اصلی ترین مشکل تولید گیاه دارویی در کشور را نبود تقاضا در بازار دانست و افزود: به دنبال این هستیم ساز و کار جدیدی برای تولید مواد اولیه گیاهان دارویی تعریف کنیم.

وی اضافه کرد: تاکنون نیز با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اقدامات حیات بخشی برای ارتقای تولیدات گیاهی در کشور انجام داده ایم که امیدواریم با همکاری این معاونت بتوانیم شرایط خوبی برای افزایش تقاضای گیاهان دارویی ایجاد کنیم.

وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: در گذشته نگاه ما به مراتع تنها به منظور چرای دام بود اما اکنون راهکارهایی برای ایجاد نظام های بهره برداری گیاهان دارویی هستیم.

وی تاکید کرد: در این راستا شرایطی شامل قراردادهای بلندمدت، در اختیار قرار دادن مراتع و تکثیر و پرورش در اختیار نظام های بهره برداری قرار داده ایم.

حجتی افزود: تولید، فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی می تواند زمینه را برای اشتغال و افزایش ارزش افزوده در کشور ایجاد کند.

وی اضافه کرد: همچنین قصد داریم در زنجیره تولید و فراهم سازی مواد خام عرصه های زراعی را برای تولید گیاهان دارویی فراهم کنیم.

تعداد مشاهده خبر: (298)
کد خبر: 80
  • تولید گیاهان دارویی رویکرد جدید وزارت جهاد کشاورزی در بهره برداری از مراتع کشور