|     |  ورود به سايت |
چهارشنبه 15 مرداد 1399
DnnForge - NewsArticles
06

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: مشکل آب کشور با اجرای طرح های آبخیزدازی،آبخوانداری و کویرزدایی رفع می شود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: مشکل آب کشور با اجرای طرح های آبخیزدازی،آبخوانداری و کویرزدایی رفع می شود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: غفلت از اجرای طراح‌های آبخوان‌داری و کویرزدایی در سال های گذشته موجب گسترش خشکسالی و پدیده گردوغبار در کشور شده است.

به گزارش تسنیم، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیست و ششمین گردهمایی فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد که با حضور مقامات عالی‌رتبه کشوری برگزار شده بود، با بیان اینکه جهادگران امروز نیز همچون دوران دفاع مقدس در خدمت انقلاب قرار دارند، اظهار کرد: جهاد در قرآن به خصوص یک معنای عام دارد اما بزرگترین بخش آن همان شرکت انسان در جنگ، دفاع با جان و با همه موجودیت خود در راه خدا قرار گرفتن است اما شرطی که در این میان وجود دارد این است که آنها در راه خدا جهاد می‌کنند، خدا تضمین کرده راه‌هایی را پیش پای این افراد باز می‌کند که این مسئله در تاریخ انقلاب ما نیز به خوبی مشهود است.

وی با اشاره به فرمایش قرآن مبنی براینکه آنها که با جان و مالشان در راه خدا جهاد می‌کنند اضافه کرد: ما جهاد را بیشتر در جان می‌بینیم اما همه ابعادی که انسان در آن ایثارگرانه تلاش می‌کند درحالی که هدف هم خدا است اگر چنین باشد انسان باید مطمئن شود پاداش آن را از خدا می‌گیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اوایل انقلاب و قبل از ان انسان‌هایی در کشور در راه انقلاب، کشور و نجات ملت وقت و هزینه خود را صرف و ایثار می‌کردند، این انسان‌ها نهایت اخلاص را داشتند چرا که افقی نبود که ما بتوانیم حکومت را از رژیم پهلوی و یارانش بگیریم و در آن شرایط ذهنیت ما تنها اصلاح کشور و امر به معروف و نهی از منکر بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: ما در این شرایط اگر پولی داشتیم خرج می‌کردیم و آماده شهادت بودیم.حدود 90 درصد از مردم در این جهاد شریک بودند آنها که در تظاهرات از صبح تا عصر شرکت می‌کردند آنها نیز جهاد انجام می‌دادند.آن مردم با چنین اخلاصی مبارزه می‌کردند که پیروز شدیم.

وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب مدیریت‌های کشور از هم پاشید و در زمینه مدیریت‌های سطح بالا با مشکل مواجه شدیم اظهار کرد: جمعی که آن زمان برای مدیریت آمدند سابقه و تجربه کمی داشتند دوران مبارزات کمبودهای زیادی ایجاد شده بود و آن زمان حضور جهاد در کشور لازم بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  ادامه داد: آنها که آمدند با اخلاص آمدند چیزی در نظرشان نبود؛ آمدند که مشکلات جامعه را حل کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: آن زمان نهادهای موازی با نهادهای دولتی تشکیل شد که اگر تشکیل نمی‌شد ما امروز شرایط کشورهایی مانند عراق و افغانستان را داشتیم اینها مخلصانه برای خدا، برای مردم و کشور جهاد کردند.

وی افزود: در میدان دفاع مقدس همه به یاد داریم که اشکالاتی وجود داشت؛ در آنجا نیز خدمات بزرگی انجام شد که یکی از این خدمات، زمین گیر کردن دشمن بود. نیروی دریایی ما تقریبا توانست نیروی دریایی عراق را از خلیج فارس بیرون براند و تا پایان جنگ ما مشکلی در این زمینه نداشتیم ضمن اینکه نیروی هوایی کشور نیز برای تضعیف روحیه دشمن در مرزهای هوایی تلاش بسیار زیادی انجام داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به کارهای اساسی که در دوران دفاع مقدس انجام گرفت اضافه کرد: در این زمان همه نهادها از جمله سپاه و بسیج مستضعفین با تمام وسعشان وارد میدان شدند و جهاد سازندگی نیز که پیش از جنگ شکل گرفته بود به میدان آمد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب ما مشکلاتی در کشور داشتیم افزود: اولین مشکل ما این بود که به فصل درو گندم رسیدیم که با اشاره حضرت امام (ره) جوانان برای دروی گندم‌های مردم در روستاهای کشور حضور پررنگی یافتند که همان گروه با تشکیل جهاد سازندگی آچارفرانسه نظام اجرایی کشور شدند.وی با بیان اینکه نام جهاد سازندگی حقیقتا اسمی واقعی است ادامه داد: جهاد ترکیبی از نیروهایی شد که در هر بخشی از اجراییات مشکلی داشتیم می‌امدند و آن مشکل را حل می‌کردند. جهادیان مومنانه، مخلصانه در راه خدا وارد شدند و بسیار موفق کارهای مهمی را به انجام رساندند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بنده بهترین شاهد این مسائل هستم چرا که از اول جنگ جزئیات کارها به دستم می‌رسید و انها را جمع بندی می‌کردم گفت: بنده مشاهده کردم که جهاد تا چه اندازه در پیروزی ما در جنگ موثر بود؛ بخشی از جنگ را نمی‌توانید بیابید که جهاد آنجا حضور نداشته باشد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: کارهای اساسی حفاظتی سنگرسازی، قرارگاه سازی، بازکردن راه‌ها و ... در خطرناک ترین نقاط برعهده جهاد بود.

وی با اشاره به کارهای بسیار درخشنده جهاد در دوران دفاع مقدس افزود: یکی از این اقدامات ساخت پل 15 کیلومتری خیبر در جزیره‌ای بود که 17 کیلومتر با ساحل فاصله داشت. این پل زیر رگبار دشمن ساخته شده و تا پایان جنگ مورد بهره برداری قرار گرفت همچنین ساخت پل بعثت بر روی اروند رود به دست جهادیان یکی دیگر از نمونه‌های موفقیت آنها در دوران دفاع مقدس بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: امروز که ما بزرگترین زرادخانه موشکی را در منطقه خاورمیانه داریم آن را مرهون تلاش‌های جهادگران که پایه گذار صنعت دفاع موشکی کشور بودند، هستیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: امروز کمتر روستایی در کشور وجود دارد که آب برق و جاده‌اش را از جهاد نداشته باشد ضمن اینکه جهاد در دوران پس از جنگ و بازسازی به کمک سازندگی آمد و بازوی واقعی سازندگی بود و کارهای کوچک و بزرگی در روستاها در میان عشایر و سراسر کشور انجام داد.

وی با اشاره به مشکل کمبود آب در کشور اظهار کرد: همین مسئله آب که امروز در حال تبدیل شدن به مشکل اصلی کشورمان است اگر طرح‌های جهاد اجرا می‌شدند ما به این مشکل برنمی‌خوردیم. جهاد در دوران سازندگی مرکز تحقیقاتی داشت که توانست اقدامات موفقی را در زمینه آب خوان داری انجام دهد در شرایطی که آن موقع آب خوان داری در کشور ما شناخته شده نبود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از مجموع 400 میلیارد مترمکعب نزولات جوی تنها 100 میلیارد مترمکعب آن استحصال و باقی تبخیر می‌شود درحالی که با توسعه اجرای طرح‌های آبخیزداری، آبخوانداری و کویرزدایی نیمی از بارش‌ها در دسترس و قابل استفاده خواهد بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه بحث آبخیزداری نیز در دوران سازندگی در کشور وجود داشت و جهاد آن را توسعه داد افزود: اگر ما این مسئله را جدی گرفته بودیم و در این زمینه جدی عمل می‌کردیم می‌توانستیم بسیاری از آب ها را پشت سدها ذخیره و امروز از آنها برداشت کنیم.

وی با بیان اینکه کویرزدایی یکی دیگر از کارهای بزرگ جهاد در دورن سازندگی بود، تأکید کرد: اگر این کار ادامه پیدا می‌کرد گردوغباری که امروز کشور را رنج می‌دهد وجود نداشت. هنوز هم بنده فکر می‌کنم وزیر جهاد کشاورزی که خود از فرماندهان جهادی آن زمان بوده است در شرایط کنونی می‌تواند با همان حالت نیروها و مدیریت این کارها را که ناقص مانده پیگیری کند و ما اگر بتوانیم از هدررفت آب جلوگیری کنیم شاید موفق شویم ثلث یا نصف آن را در زیر زمین حفظ کنیم و از آن بهره برداری نماییم این طرح، کم هزینه‌ است و با بلدوزر و چند خاکریز حل می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: درست است که کشور ما کشور کم آبی است اما ما همان آب هایی را که داریم از دست می‌‌دهیم. یک نمونه از این موضوع در فسای شیراز رخ داد که در 16 روستا مردم به خاطر خشک شدن دشت‌ها مهاجرت و روستاها را ترک کردند اما با اقداماتی که در آن مناطق صورت گرفت و مردم به منازل خود بازگشتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به  اقدامات بسیار مهم موسسه جهاد نصر گفت: امروز جهاد نصری‌ها کارهای بزرگی انجام می‌دهند آنها سد مارون را ساختند که این سد هم اکنون دشت‌های خوزستان را آبیاری می‌کند.همچنین طرح احیای 550 هزار هکتار از ارازی خوزستان و ایلام مسئله کوچکی نیست این طرح طرح عظیم و بسیار وسیعی است.

وی افزود: در ایلام آب از سد کرخه می‌رود و بخشی از آنجا را آباد کرده است. ضمن اینکه ما طرحی داشتیم که پس از بیست سال هنوز لنگان لنگان پیش میرود و هنوز به نتیجه رسیده است.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مشکل آب در کشور ما جدی جدی است یکی از کارهایی که نیروهای جهادی باید انجام دهند در همین زمینه است و وزیر جهاد کشاورزی خود یکی از انسان‌هایی است که در دوران سازندگی خدمت بسیاری به کشور کرده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی خطاب به مسئولین وزارت جهاد کشورزی گفت: این کار از عهده شما و عهده ما ساخته است نگذاریم بی آبی برای ما قحطی ایجاد کند.  اگر شما طرحی داشته باشید که به سرمایه نیاز داشته باشد، مقام معظم رهبری همان طور که از صندوق توسعه ملی به طرح احیای 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام اعتبار اختصاص دادند برای طرح‌های شما نیز از محل ذخایر ارزهای کشور اعتبار اختصاص خواهند داد.

وی تصریح کرد: بهترین زمینه برای هزینه‌کرد ارزهای ذخیره شده در صندوق توسعه ملی، فعالیت‌های زیربنایی بخش کشاورزی، منابع طبیعی، احیای اراضی و توسعه عملیات آبخیزداری، آبخوانداری و کویر زدایی در کشور است.
تعداد مشاهده خبر: (388)
گروه خبر: اخبار کشاورزی
کد خبر: 70
  • رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: مشکل آب کشور با اجرای طرح های آبخیزدازی،آبخوانداری و کویرزدایی رفع می شود